Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 07:49

Romatizmalı hastaların en sık sorduğu sorulardan biri de kaplıcanın kendilerine iyi gelip gelmeyeceğidir.

ROMATİZMASI OLANLAR KAPLICAYA GİDEBİLİR Mİ ?

Elbette, fakat bazı romatizmalılara tam tersine kaplıca yasaklanabilir. Eğer eklemlerde iltihap var, kanda laboratuar analizleri vücuttaki aktiviteyi gösteriyorsa kaplıca romatizmayı daha da alevlendirir.
Tansiyon yüksekliği, ciltte açık yaralar, bacaklarda aşırı damar genişlemeleri (varisler) kaplıcaya giremezler. Kaplıca tedavisi ideal olarak 21 gündür. Fakat acelesi olanlar bunu ancak 14 güne indirebilirler. İlk hafta günde bir, ikinci hafta ise günde iki banyo alıp yine tedavi kürünü 21 seansa tamamlamaları gerekir.
Kaplıca suyu genellikle sıcak olup içinde çok fazla hareket yapılmamalıdır. Banyoya girmeden önce mesane ve barsaklar boşaltılmalıdır. Sabahları aç karnına veya hafif bir kahvaltıdan sonra banyo alınmalıdır.
Romatizmal hastalıklar içerisinde fibromiyalji, yumuşak doku romatizması ve özellikle ankikozan spondilit kaplıcalardan en çok istifade eden türlerdir. Bu hastalıklarda kaplıcanın yanı sıra çamur uygulamaları da yapılabilir.
Diğer romatizma türlerinde ise bileşiminde karbon dioksit gazı bulunan ve sıcaklığı fazla olmayan kaplıca suları tercih edilmelidir. Kaplıca tedavisine hasta yönlendiriken hekimin dikkatli sorgu ve muayenesinin yanı sıra kanda romatizmal iltihabın olup olmadığının laboratuar analizleriyle kontrol edilmesi gerekir. Örneğin sedimentasyonu çok yüksek olanlar için kaplıca kürleri zararlıdır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net