Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 07:50

Romatizmada tüm seçenekler tüketildiği halde eklemde başlamış olan harabiyet giderek ilerliyorsa ameliyat kaçınılmaz olmuştur diyebiliriz.

Romatizmada ne zaman ameliyat gerekir ?

Kireçlenmelerde eklemlerde yıpranma olsa bile ameliyat için yaşın 50’lileri aşması beklenirken iltihaplı eklem romatizmasının bozduğu eklem için o kadar uzun süre beklenmesi düşünülemez. Ameliyat bazı şartlarda eklemin ağrısını gidermek için hareketlerinin dondurulması (artrodez) bazen de eklemin yeni bir protez eklemle değiştirilmesi şeklinde olabilir(artroplasti).

Protez operasyonları en fazla kalça, diz ve el eklemlerine uygulanmaktadır. Protez eklem takılması cerrahi bir girişimdir ve hekimler diğer benzer girişimlerde olduğu gibi, ancak doğru zamanda ve gerektiğinde ameliyat kararı verirler. Ağrınız çok şiddetli bile olsa ameliyat tek seçenek olmayabilir. Bazen kilo verme, kullanılan ilacı değiştirme hızlı bir düzelme sağlar ve nispeten bir travma olabilecek ameliyata gerek kalmaz.
Bazen tek başına egzersiz yapılması bile yararlı ve yeterlidir. Ameliyat diğer tedavilerin işe yaramadığı ağrı ve sakatlık durumunda gündeme gelir.

PROTEZ KARARI

Genel olarak, durumunuz şu ölçütlere uyuyorsa, protez eklem takılmasından büyük yarar göreceğiniz söylenebilir.
a)  Yaşam biçiminizde kilo verme, egzersiz yapma gibi değişikliklere gitmenize karşın, ağrılar yaşam kalitenizi ciddi biçimde tehdit etmeyi sürdürüyor,
b)  İlaç tedavisi yeterli düzelme sağlamıyor,
c)  Eklem ağrınız bazı geceler uyutmayacak kadar şiddetlenebiliyorsa,
d)  Ağrı nedeniyle çok kısa yürüyüşler bile yapılamıyorsa,
e)  Röntgen filmi eklemde ciddi hasar olduğunu gösteriyorsa
    
Hekim diyabet (şeker hastalığı) ve kalp hastalığı gibi ameliyatı etkileyecek başka sorunları da operasyon öncesi dikkate alacaktır. Siz de ameliyatın maliyetini, iyileşme süresini ve beklenen yararları yeniden değerlendirebilirsiniz. Bütün seçenekleri ve sonuçları hesaba kattıktan sonra siz ve hekiminiz eklem naklinin zamanı geldiğine karar verdiyseniz, en iyi seçimi yapmış olmanın bilinciyle ameliyat masasına yatabilirsiniz.

AMELİYATTAN ÖNCE DOKTORA SORULACAKLAR

Sormak istediklerinizi bir yere not edin. Bilmek isteyeceğiniz konular şöyle sıralanabilir:
§Yapılacak bu ameliyat tipinden farklı seçenekler var mı?
§Yapılacak ameliyatı tüm ayrıntılarıyla biliniyor mu?
§Ameliyat kaç saat sürecek ?
§Hastanede kaç gün kalacağım ? 
§Ameliyat sonrası rehabilitasyon ne kadar sürecek ? Evde ya da hastanede ayrıca fizik tedavi görmem gerekiyor mu ?
§Ameliyattan sonra iyileşene kadar koltuk değneği ya da başka yürüme destekleri kullanacak mıyım?
§Ameliyattan sonra işe gidebilecek miyim ? 
§ Ameliyat tek aşamada bitiyor mu ? Bitmezse eğer başka kaç aşama olacak ? 
 §Ameliyat için ne kadar ödeyeceğim?  
 §Kan nakli gerekecek mi? Kendim kan verebilmem için önceden kanımı aldırıp saklatmam gerekir mi ? 
 §Ameliyat sonrası evde özel bakıma ihtiyacım olacak mı ? Evde hemşire, fizyoterapist yada beslenme uzmanının yardımları gerecek mi?

AMELİYAT SONRASI FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON GEREKİR Mİ ?

Kuşkusuz evet, ameliyatın tüm başarısı rehabilitasyon yapılmasına bağlıdır. Ameliyat sonrası gerekli çaba gösterilmediği taktirde çok başarılı olan bir protez operasyonu bile ilerde ciddi sorunlara yol açabilecektir. Bunun için ameliyat sonrası zayıflamış olan adaleler kuvvetlendirilir. Eklemlerin hareket kapasitesi açık tutulmalıdır. Böylece mükemmel yerleştirilen bir protez daha sonra sorun çıkarmadan çalışacaktır.
Rehabilitasyonun mutlaka özel cihazlar kullanılarak klinik veya hastane şartlarında yapılması şartı yoktur. Hastanın klinikte ameliyattan sonra yattığı yatağında hatta evinde bile yapışacak şeyler vardır. Hastalar dilerlerse tedavileri evlerinde fizyoterapist eşliğinde de yapılabilmektedir. Ayrıca hastaların bizzat kendileri veya yakınlarına öğretilen ameliyatlı ekleme yaptıracağı hareketler de iyileşme sürecine önemli katkı sunarlar.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net