Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 08:52

Romatizma gebeliğe engel değildir. Hatta gebeliklerin bir kısmında bazı romatizmal yakınmalar hafifleyebilir.

 ROMATİZMASI OLAN KADINLAR ANNE OLABİLİR Mİ?

En çok bilinen iltihaplı eklem romatizma türlerinden biri olan romatoid artrit hastalarında hamilelik sırasında şikayetler çoğu kez gerileyebilir. Lupus, Still hastalığı ve kalbi tutan romatizmal ateş hastalığında gebelik çok dikkatle izlenmelidir. Bu hastalıklarda kalpte önemli yetmezlik meydana gelmemişse doktor kontrolü altında gebelik sürdürülür. Genelde doğumun sezaryenle yapılmasına izin verilir. 
Fakat şu unutulmamalıdır ki, ciddi ilerleyici karakterdeki romatizmalarda kullanılan ilaçlar ile beraber gebeliğin sürdürülmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle remisyon dönemi denilen hastalığın uykuya yattığı hafifleme dönemlerinde ancak gebeliğe izin verilmelidir.
Tam yüksek doz ilaç kullanıldığı dönemde hamilelik başlamışsa gebeliği sonlandırmak zorunludur. Öte yandan doğum sonrasında kullanılan birçok ilacın süte geçtiği unutulmamalıdır.
Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net