Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 08:53

Neredeyse tüm romatizması olanlar kalbinin de hastalığa tutulacağından korkarlar. Fakat romatizmalarda kalp tutulumu çok nadirdir.

HER ROMATİZMAL HASTALIK KALBİ ETKİLER Mİ ?

Daha ziyade çocukluk ve gençlik çağlarında görülen akut romatizmal ateş (ARA) olarak isimlendirilen bir romatizmada ve çok nadir görülen birkaç romatizmada bu tutulum olabilir. Kalbi tutan romatizmalarda çok uzun süre koruyucu aylık penisilin iğneleri yapılır. Ayrıca tedavide, aspirin ve duruma göre kortizon kullanılabilir. Bu hastalık için halk arasında şöyle bir deyiş vardır. 
    

ARA “ genelde eklemleri yalar, fakat bazen kalbi ısırır”. Bunun anlamı eklemlerde oluşan bozukluklar geçicidir ve pek önemli değildir. Fakat hastalık nadir de olsa kalbi tutar. İşte o zaman kalp kapakçıklarında kalıcı hasar meydana gelebilir. Bu nedenle kalp tutulumun erken tanınması ve yıllar boyu yeni tutulumlardan korumak için tedavinin dikkatle sürdürülmesi şarttır. Neyse ki son yıllarda kalbi tutan romatizmalar penisilin tedavisi gibi önleyici tedbirler sayesinde oldukça azalmıştır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net