Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 07:38

Hem romatizmal bir hastalığın tanısında hem de yapılan tedavinin izlenmesinde laboratuvar incelemeleri büyük önem taşır.

HASTALIK TANISINDA LABORATUVAR YÖNTEMLERİ

Romatizma tanısında laboratuvar analizleri olmazsa olmaz bir yöntemdir. Bu alanda çok sayıda tahlil vardır. Muayene sonrası ilk incelemelerde genellikle istenen 1. basamak tahlillerdir. Bunlar sedimentasyon, kan sayımı, CRP, RF ve ürik asittir. Fakat bağ dokusunu ve damarları tutan ilerleyici romatizmalarda farklı çok sayıda analize başvurmaktayız.
O zaman romatizma panelleri olarak isimlendirilen ayrıntılı analizler söz konusu olur.
Bunlar arasına vaskülit tipi romatizmalarda p-anca ve c-anca, Lupus tipi bağ dokusu romatizmalarda LE hücresi, anti-DNA, anti-Sm, anti-RNP, anti-Ro (SSA) ve anti-La (SSB)ANA, FANA gibi testler talep edilmelidir.
Bazen eklemden alınan sıvının incelenmesi veya hastalıklı dokudan alınan biopsi şeklinde analizler de gündeme gelebilir.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net