Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 07:36

Hastalarda tanı koyma işlemi her zaman hastanın iyice sorgulanması ile başlar.Daha sonra dikkatlice yapılacak muayene yapılır. Muayenede hekim; eklem çevrelerini, hareket açıklıklarını ve adale güçlerini değerlendirir. Bunun dışında hastanın şikayetlerine uygun çeşitli testler ve özel muayene yöntemleri de söz konusudur.

 HASTALIK TANISI NASIL KONULUR ?

Ellerdeki güç kaybını
ortaya koymak için ya hassas güç ölçerler ya da en basitinden tansiyon aletinin manşonu sıktırılır. İbredeki değişim hasta gözlem kağıdına kaydedilir.

Eldeki şekil değişikliklerini kaydederken bir yandan da parmak çevrelerindeki değişimler özel parmak çevre ölçerle milimetrik olarak kaydedilir. 


Eklem hareket kapasiteleri bir açı ölçerle hasta her geldiğinde ölçülmeli ve sonuçlar yeniden kaydedilmelidir. Böylece hastalığın ilerlemesi ve ilaca verdiği cevaplar daha rahat bir şekilde izlenebilecektir.

Hareket sisteminin muayenesinin ardından önce nörolojik muayene daha sonra iç organların muayenesi yapılmalıdır. Gerekirse bu konuyla ilgili branş hekimlerinden görüş almaktan kaçınılmamaktadır. Kısacası; muayenede hastaya zaman ayırmak şarttır. Muayene sonrası hekim, koyduğu ön tanıyı laboratuar ve görüntüleme yöntemleriyle kesinleştirir.

 

 

Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net