Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 07:05

Çok sayıdaki romatizmanın her birisinde farklı yakınmalar söz konusudur. Burada sık rastlanan bir romatizma olan “ iltihaplı eklem romatizması “ ( romatoid artrit) ve bambu hastalığı ( ankilozan spondilit ) olan bir hastanın şikayetlerinden örnek verebiliriz.

ROMATİZMALI HASTALARIN ŞİKAYETLERİ

Romatoid artrit ‘de sabahları yarım saatten fazla süren eklem tutukluğu, en az üç eklemde simetrik karakterli tutulum ( şişlik, ağrı, renk ve şekil değişikliği, hareket kısıtlılığı) olması , deride romatizmalarda rastlanılan küçük bir yumrucuğun (romatoid nodül) görülmesi olağan belirtilerdir. Bu belirtilerin yanı sıra özellikle ellerin hastalığa katılması durumunda hastada “romatoid artrit“ düşünülmeli ve gerekli laboratuar ve röntgen incelemeleri yapılmasına karar verilmelidir. Alınan sonuçlar, muayene bulguları ve yakınmalar birlikte değerlendirilerek hastalık tanısı kesinleştirilmelidir.


Omurganın tutulması ve giderek sırtın bükülmesi ile kendini gösteren bambu hastalığındaki (ankilozan spondilit) bulgular ise hareketlerde ağrı ve kısıtlılık geceleri artan sırt ağrısı ve terlemeler, göğüs kafesi hareketlerinin giderek kısıtlanması gibi daha farklı belirtilerdir. O yüzden her romatizmal hastalıkta birbirinden çok değişik belirtiler olması nedeniyle hemen her hastanın titizlikle incelenmesi şarttır. Omurgayı tutan hastalık zamanla o kadar ilerler ki çok kez zor hareket yapan sakat bir insan haline dönüştürebilir. Bu resimde zaman içerisinde (yaklaşık 10-15 yıl içerisinde) hastalığın nasıl ilerlediği görülmektedir.


   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net