Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 06:43

Nadir görülen bir başka romatizma türü de sklerodermadır. Bu hastalıkta özellikle yüz ve elleri kaplayan deride çok şiddetli bir büzüşme ve eklemlerde ciddi şekil bozukluğu olur.

SKLERODERMA

Skleroderma, hastalığında soğukta ellerde morarma olması oldukça tipiktir. Bu duruma Raynaud fenomeni denilir. Ayrıca ellerde ve diğer eklemlerde aşırı derece hissedilen ağrılar vardır.
Ellerdeki şekil ve işlev bozukluklarına ek olarak özellikle katı cisimleri yutmada zorluklar başlar. İç organların tutulumu giderek artarsa yaşam ciddi tehlikeli bir viraja girer. Yüz cildindeki tutululum sonucu yüzün mimik hareketleri neredeyse yapılamaz hale gelir.
Bu durum nedeniyle hastalık "maske yüz" olarak isimlendirilir. Tedavisi oldukça güç olmakla beraber erken tanı ve tedavi başarıyı artırmaktadır. Özellikle d-penisilamin türü antiromatizmal ilaçlar etkin sonuçlar verebilmektedir.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net