Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 06:43

ROMATOİD ARTRİT; iltihaplı artritler içerisinde en çok bilineni olup ilerleyici özellikte simetrik yerleşimli bir hastalıktır.

İLTİHAPLI EKLEM ROMATİZMASI (ROMATOİD ARTRİT)

Çocuklarda görülen şekli Juvenil artrit olarak isimlendirilmekte olup bu vakalar zamanla  erişkin türdekine dönebilir. Orta yaşlara girerken özellikle kadınlarda bu hastalık daha önce belirti vermeksizin yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Sabah tutukluğu, eklemlerde simetrik karaktede tutulum söz konusu olur. En belirgin eklem tutulumu el ve parmak eklemlerinde görebiliriz. Ayak ve diz eklemi tutulumu da bunu izler. Eklemde tutulumun belirgin bulgusu ağrı, şişlik, hareket zorluğu ve zaman içersinde gelişen şekil bozukluklarıdır.
Tanı için hastada ayrıntılı sorgulanma ve muayene sonrasında kan tahlilleri ve eklem görüntülemeleri yapılmalıdır. Kuşkusuz tedavinin başarılı olması erken tanıdır. Bu nedenle en ufak ip uçlarının dahi göz ardı edilmediği bir tanıya varma süreci sürdürülmelidir.
Tedavide çok kez 1. basamak ilaçlar yeterli olmaz ve ister istemez 2. basamak ilaçlara başlanır. Tedaviye erken başlamak bulguları itina ile takip etmek gerekir. Son zamanlarda yeni, teknolojilerle geliştirilen ilaçlarla hastalığın tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar almaktayız. İlaçların yanısıra bazı rehabilitasyon yöntemleri, günlük yaşamı kolaylaştırıcı özel yardımcı cihazlar ve seçilmiş vakalarda operasyon tedavisi yapılabilir.
Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net