Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 06:44

Gut hastalık metabolik nitelikte olan bir hastalıktır. Bunun anlamı vücutta bir kimyasal maddenin (ürik asit) normalden fazla oluşması ve vücudun bunu kolayca uzaklaştıramamasıdır.

GUT  (DAMLA) HASTALIĞI

Eski çağlarda aşırı et, şarap gibi fermente içkiler içebilme şansı sadece krallara ait olduğu için bu hastalık "kralların hastalığı" olarak  isimlendirilmiştir. Kanda ürik asit fazlalığı özellikle kırmızı eti fazlaca tüketenlerde ortaya çıkar.
Bazı kişilerde kandaki bu fazlalık zamanla eklemlere kristal olarak çöker. Özellikle bir ziyafet sonrası ayak başparmağında şişme ve müthiş bir ağrı meydana gelir. Hastanın tahammül etmesi oldukça güç olan bu durumun mutlaka hekim yardımıyla tedavisi gerekir.
Antik çağda başparmaktaki ağrının ne kadar fazla olduğu o                                 döneme ait gravürlerde ayağı farenin ısırması şeklinde çizilmiştir. 
Akut krizler genellikle kolşisin yardımıyla atlatılır. Kuşkusuz bu gibi durumlarla karşılaşmamak için beslenmeye dikkat etmek şarttır. Zamanla eklemde ciddi tahribatlar ortaya çıkar.
 Eldeki şekil bozukluğu neredeyse tüm romatizmal hastalıklar içerisinde en belirgin hali gut hastalığında karşımıza çıkar. Bu durum hastalığın en ilerlemiş durumudur ve kronik dönemde ortaya çıkar. Elin kullanılamadığı bu devre cerrahi girişimlerin de başarısının sınırlandığı bir dönemdir.Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net