Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 08:26

Romatizmal hastalıklarda olağan tıbbi tedaviler (ilaç, fizik tedavi, yardımcı araç ve gereçler) her zaman hastaların bütün sorunlarını çözemez.

Romatizmal hastalıkların rehabilitasyonu

Hastalara psikolojik destek, ev ve iş yaşamında karşılaşacakları sorunların çözümü, beslenme reçeteleri verilmesi, egzersiz seçeneklerinin oluşturulması, kaplıca ve sularla tedavi gereksinimlerine karar verme hep rehabilitasyon çalışmaları içerisinde yer almaktadır.

EGZERSİZ TEDAVİSİ

Egzersiz tedavisi tüm tedaviler içerisinde en kolay fakat bir o kadar da en zor yapılan tedavidir. Hastaların kendi başına veya yardımla yapabildikleri tüm egzersizler eklemleri ve adaleleri en iyi çalıştıran tedavi olarak kabul edilmelidir. Buna karşılık biraz iyileşildiği zaman en kolay terk edilen de egzersiz tedavisi olur.
Yapmadıkları zaman hastalığın yeniden başlayacağı ve zor günlerin kendilerini beklediklerini bilseler bile hastaların bir çoğuna egzersiz yaptırmak mümkün olmaz. Tıpkı sigaranın zararlarını bile bile içmeye devam edenler gibi. Bu arada sigaranın romatizmal sorunları daha da artıracağı hatta bazı ağrıların ortaya çıkmasına sebep olacağını hatırlatalım.
Egzersiz broşürlerini verdiğimiz ve özellikle yapılması gerektiğinin üstüne basa basa bildirdiğimiz hastaların neredeyse bir çoğunun broşürün sayfalarını dahi çevirmediğini biliyoruz. Egzersiz hangi tipi ne kadar süre ile bunu biliyor muyuz? Bilinmesi gerekli olan doğru egzersizlerin uzman doktorun önerisiyle fizyoterapist tarafından verilmesi . Hekim herhangi bir romatizmal hastalığın tedavisinde egzersiz vermemişse bunun mutlaka bir nedeni vardır.
Eğer unutulma olmamışsa hastalığın o evresinde egzersiz yapılması uygun olmadığı içindir. En basit egzersiz yürüyüşlerdir. Birçok romatizmalı hastanın tedavisinde yürüyüş önerilir. Kuşkusuz sadece romatizma değil yaşamın her alanında biz de yürüyüşü hem de tempolu yürüyüşü önermekteyiz.
Egzersiz adalenin boyunu değiştirerek (izotonik ) ya da değiştirmeyecek ( izometrik) şekillerde yapılabilir. Egzersizin saati, hangi aralıklarla yapılacağı, hangi şiddette uygulanması gerektiği ve her hasta için bireysel uygulama yapılıp yapılmayacağı hasta hekim paylaşması sonucu aydınlanabilecektir.
Egzersiz hastanın yatağında ya da evinde kendisi tarafından yapılabileceği gibi hastanın kliniğe gelip gitmesi şeklinde de yapılabilir.
Aslında bazı egzersizler hastaya veya hastanın yakınlarına öğretilir. Onlar egzersizlere yardımcı olabilirler. Belli aralıklarla evde yapılan uygulamalar izlenir. Gerekirse zaman içinde bazı değişiklikler yapılır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net