Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
05 Kasım 2011 - 08:26

Romatoid artritin ya da başka bir iltihaplı hastalığın alevlenme dönemlerinde yapacağınız küçük hareketler bile size büyük acılara neden olur ve hatta eklemlerinizde kalıcı hasarlar ortaya çıkarabilir.

Romatizmalılarda günlük yaşam

Bu nedenle; yapacağınız her hareketinize dikkat etmeli, vücudunuzu son derece akılcı kullanmalısınız. Günlük işlerinizi yaparken vücudunuzu en ekonomik biçimde kullanarak ağrınızı azaltabilirsiniz. Vücudunuzun zorlanmasını nasıl en aza indirebileceğinizi düşünün. Örneğin hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler bazen sandığınızdan çok daha büyük yarar sağlar.
Unutmayın, alıştığınız düzenden vazgeçmeniz dünyanın sonu değildir. Tercihiniz acaba şunlardan hangisi olacaktır?Tertemiz bir ev, her şeyi tıkır tıkır işleyen bir yaşamın sürmesi mi yoksa sızlayan ve bozulmaya başlayan eklemler mi ? Kararınız “ ağrısız yaşam “ ise gündelik hayatınızda uygulamak zorunda kalacağınız bazı uyarılarımız olacak !
Günlük yaşamınızdaki koşuşturmayı hafifletin. Parmaklarınızı aşırı hareketlerden koruyun. Herhangi bir şeyi kaldırmayın, sürükleyin. Vücudunuzu zorlamayın. Belinizi koruyun. Evdeki mobilyaları kolayca erişebileceğiniz yeni bir düzene sokun. Kapı kollarını daha kolay açabileceğiniz şekilde değiştirin. Elektrik düğmelerini değiştirin
Evde sizi düşürebilecek kaygan zemin bırakmayın. Muslukların kafalarını zor hareket eden ellerinizin kavrayacağı şekilde değiştirin. Sabunu kayarak kaçmasın diye önlem alın. Küvet yerine ayakta duş kullanmayı tercih edin evde varsa jakuziden yararlanın .


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.net
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © romatizmatr.com Tasarım : bayburt.net